EXPEC-3100 Portable VOC Leakage Detection System
Product Overview
Principle
EXPEC-3100 Portable VOC Leakage Detection System Technical Specifications
Item Indicator
Detector FID and PID available
Measurement range FID 1.0 ~ 50,000ppm methane; PID 0.5 ~ 2,000ppm isobutylene
Limit of detection FID 0.5ppm methane; PID 0.5ppm isobutene
Repeatability <2% for FID 500ppm methane; <1% for PID 100ppm isobutene
Response time The FID is fed with 10,000ppm methane and takes less than 3.5s to reach 90% of the final value; the PID is fed with 500ppm isobutene and takes less than 3.5s to reach 90% of the final value
Continuous operating time Hydrogen: 15.3MPa (2200psi) for 10 seconds at 25°C, 10+ hours continuous operation when fully charged; battery: Rechargeable battery, >10h continuous operation when fully charged
Sampling At the inlet of the sampling probe, typically 1L/min
Working temperature -10~45°C
Explosion-proof Ex d ia IIC T4Gb
Dimensions 302*245*88mm